info@nemovweb.ir 09022757590 نمووب
سئو

سئو چیست؟

سئو مجموعه فعالیت هایی است که هنگام طراحی قالب وب سایت و تولید محتوا در نظر گرفته می شود تا وب سایت مورد نظر، در نتایج جستجوی گوگل در جایگاه بهتری قرار گیرد و به طبع آن شمار بازدید کنندگان  بالا رود.

سئو که به اختصار آن را SEO می نامند مخفف سه کلمه Search Engine Optimization است که به معنی بهینه سازی  برای موتورهای جستجو است. سئو را مي‌توان مجموعه‌اي از روش‌ها براي تغيير استراتژيک  سايت‌ها دانست. سئو براي کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط سايت‌ها در نتايج جستجوي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، انجام می شود.

 سئو (SEO) یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو، به منظور بهبود عملکرد شما براساس استاندارهای موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر انجام می‌گیرد.

در واقع سئو مجموعه فعالیت هایی است که هنگام طراحی قالب وب سایت و تولید محتوا در نظر گرفته می شود تا وب سایت مورد نظر، در نتایج جستجوی گوگل در جایگاه بهتری قرار گیرد و به تبع آن شمار بازدید کنندگان بالا رود.

عوامل زیادی در سئو موثر هستند. لغات بکار رفته درمتن های محتوا، ساختار مناسب وب سایت از نظرموتورهای جستجو و همچنین لینک‌های ورودی به وب سایت شما از وب سایت‌های دیگر از جمله عواملی هستند که در سئو شما تاثیر گذارند.

امروزه مفهوم سئو فقط مربوط به موتورهای جستجو نیست بلکه مناسب سازی برای بازدیدکنندگان نیز از فاکتورهای اصلی آن می باشد. بطوریکه در چند سال اخیر سیاست‌های گوگل با انتظارات بازدیدکنندگان از وب سایت‌ها همسو شده است.

در نتیجه سئو فرآيند ساده‌اي نيست که به راحتي پياده ‌سازي شود زيرا نيازمند دانش زياد، علم پيش زمينه‌اي و صبر است. موتور‌هاي جستجو با تغيير مداوم الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي خود غير قابل پيش‌بيني هستند؛ بنابراين وظيفه مهندسين سئو بروز نگهداشتن اطلاعات خود در اين زمينه است.

همکاران ما در نمووب همیشه در تلاش هستند تا اطلاعات خود را در زمینه سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو به روز کرده و بهترین بهره وری را داشته باشند.

سئو چیست؟

اهداف سئو چیست ؟

هدف سئو کمک به وب سايت‌ها در بدست آوردن جایگاه بالا در نتايج جستجو گوگل است و همچنین افزايش ارتباط بين صفحات وب سایت با کلمات کليدي وارد شده توسط کاربران است. نمايش دادن بيشترين صفحات مرتبط با عبارت جستجو شده، داراي مزاياي زيادي هم براي کاربر و هم براي موتور جستجو می باشد که در آن کاربر بيشترين نتايج مرتبط جستجو شده را پيدا مي‌کند و موتور جستجو قابل اعتماد مي‌شود چرا که الگوريتم آن بيشترين صفحات مرتبط را نشان مي‌دهد.

بطور کلی اهداف سئو را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

سئو هفته‌ها يا ماه‌ها طول مي‌کشد تا به نتيجه برسد. اگر چه ممکن است نتايج بهينه‌سازي جستجو به سرعت ديده نشود ولي در دراز مدت مزاياي سئو باعث افزايش رتبه‌بندي سايت و افزايش بازديدکنندگان می شود. براي سايت‌ها خيلي مهم است که در صفحه اول نتايج جستجو گوگل به خصوص جزو سه تا نتيجه طبيعي اول که 58.4 درصد کليک‌ها را شامل مي‌شود، قرار گيرند.

تاثیر رفتار کاربران بر سئو چیست؟

الگوریتم های جدید گوگل به ویژه الگوریتم RankBrain تلاش می کنند تا رفتار کاربران هنگام جستجو را آنالیز کرده و متناسب با همان رتبه بندی نتایج را بهینه کنند. هر زمان کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می کند و یک یا چند نتیجه موجود در پیشنهادات گوگل را انتخاب می کند. گوگل به انتخاب کاربران توجه زیادی دارد. بعنوان مثال اگر یک وب سایت در رتبه پایینی از نتایج گوگل باشد ولی کاربران زیادی بر روی آن کلیک کنند گوگل جایگاه این وب سایت را بهبود خواهد داد.

علاوه براین زمان حضور کاربران در یک وب سایت تا جستجوی دوباره در گوگل اهمیت ویژه‌ ای خواهد داشت. از زمانیکه کاربر وارد وب سایت شما می شود تا زمانیکه مجدد همان عبارت یا عبارتی مشابه با آن را در گوگل جستجو می کندDwell Time  نامیده می شود این مدت زمان برای بهبود جایگاه وب سایت از نظر گوگل مهم می باشد.

اهمیت سئو در چیست؟

اکثر کاربران اینترنتی صفحات مورد نظر خود را از موتورهای جستجوی اصلی مانند گوگل، بینگ و یاهو پیدا می کنند. از این‌رو سئو مناسب، کلید شما برای رسیدن به بازدید بیشتر است. علاوه براین موتورهای جستجو همان چیزی را در اختیار کاربران قرار می دهند که آنها بدنبالش هستند، به همین دلیل در مقایسه با تبلیغات اینترنتی مشتریان اعتماد بیشتری به شما خواهند داشت و این امر نشان می دهد که ارزش سئو چیست و چرا باید به آن توجه کرد.

 کلمات جستجو شده توسط کاربران در موتورهای جستجو اهمیت بالایی دارند، تجربه نشان داده است که جذب بازدیدکننده زیاد از طریق گوگل می تواند موفقیت هر شرکتی را تضمین کند. بازدید بدست آمده از روش های سئو بر هر نوع تبلیغ برتری داشته و در دراز مدت هزینه کمتری را نیز به شما تحمیل خواهد کرد.

اهمیت سئو در چیست؟

سئو کلاه  سفيد چیست ؟ (White Hat)

استفاده از تکنیک های سئو درجهت رضایت مشتریان و رعایت تمام قوانین و اصول در این مسیر را سئو کلاه سفید می نامند، در اصطلاحات فني اين حوزه، سئو کلاه سفيد به مجموعه تکنيک‌ها، روش‌ها و استراتژي‌هایي که از قوانين و راهنمايي‌هاي موتورهاي جستجو تبعيت مي‌کنند، اشاره دارد. که اين به معني فريب يا دستکاري موتور‌هاي جستجو و يا کاربران به هيچ وجه نيست. از اين سئو همچنين به سئو اخلاقي نيز ياد مي‌شود دليل آن اين است که يا اجراي بلند مدت داشته و يا از دستورالعمل‌ها و سياست‌هاي صحيح جهت بدست آوردن رتبه‌هاي بالا در نتايج موتور‌هاي جستجو استفاده مي‌کند.

سئو کلاه  سیاه چیست ؟ (Black Hat)

اصطلاح سئو کلاه سياه اشاره به مجموعه‌اي از دستورات دارد که به منظور فريب، بازي و دستکاري الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو با هدف بدست آوردن رتبه‌بندي بالا، بکار مي‌رود. اين مهم است که بدانيد اين‌ روش‌ها غير اخلاقي بوده و توسط هيچ موتور جستجويي تاييد نمي‌شود و بکارگيري اين روش‌ها خطر خارج شدن از فهرست پايگاه داده را براي هميشه در بر دارد.

هر چند ماه یکبار گوگل این تکنیک‌های کلاه سیاه را شناسایی کرده و وب سایت هایی که از این روش استفاده کرده‌اند را تنبیه خواهد کرد. انجام تاکتيک ‌هاي سئو کلاه سياه ممکن است که باعث افزايش رشد ناگهاني در نتايج جستجو شود ولي مي‌تواند منجر به پرداخت جريمه و يا حذف کامل از فهرست پايگاه داده موتور جستجو شود.

مهمترین مراحل سئو  چیست؟

سئو و بهینه سازی یک  فرآیندی زمانبر و مستمر است. تکنیک ها و روش های زیادی برای کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل وجود دارد که هر کدام می توانند تاثیر مثبتی در این فرآیند داشته باشند. برای موفقیت در سئو هر  وب سایت نیازمند 3 بازوی اصلی هستیم که عبارتند از:

 

1- سئو تکنیکال

استاندارد سازی کدنویسی، رعایت اصول سئو در طراحی، نشانه گذاری استاندارد، بهینه سازی سرعت، طراحی نسخه ریسپانسیو و مواردی از این دست را سئو تکنیکال می نامیم. برای شروع فعالیت های مرتبط با بازاریابی محتوا پیش از هر چیز به یک بستر قدرتمند و استاندارد نیاز خواهیم داشت.

2- بازاریابی محتوا

فعالیت هایی شامل شناسایی کلمات کلیدی ارزشمند، آنالیز رقبا، تدوین استراتژی محتوایی، تولید محتوای ارزشمند، برچسب گذاری و دسته بندی، لینک سازی داخلی و … را می توان بخشی از فرآیند بازاریابی محتوا دانست. موفقیت در سئو بدون محتوا تقریباً غیرممکن است.

3- لینک سازی هدفمند

رعایت استانداردهای سئو تکنیکال و تولید محتوای ارزشمند می تواند شما را به صفحه اول نتایج گوگل برساند ولی برای کسب رتبه 1 و رقابت با وب سایت های قدیمی تر شما نیازمند لینک سازی خارجی برای وب سایت خود هستید. فعالیت در شبکه های اجتماعی، فروم های تخصصی، کامنت مارکتینگ، خرید بک لینک، خرید رپورتاژ آگهی و … را اصطلاحاً SEO Off-page می نامیم.

 

چرا موتورهای جستجو نیاز به سئو دارند؟

گوگل موتوری هوشمند است ولی هنوز نیاز به کمک کاربران دارد، آنها همیشه در تلاشند تا نتایج بهتری را به کاربران اینترنتی ارائه دهند، با این حال محدودیت‌هایی در این مسیر وجود دارد که نیاز به سئو را ایجاد می کند. سئو اشتباه می تواند شما را از دید کاربران پنهان کرده و تمام تلاش شما را هدر دهد، در نتیجه رقبای شما با محتوایی ضعیف تر بازدید و محبیت بیشتری داشته باشند.

ربات های خزنده گوگل فاکتورهای نسبتا مشخصی برای درک محتوای صفحه دارند که در صورت رعایت آنها شانس شما برای کسب جایگاه افزایش می یابد. این فاکتورها را اصطلاحاً onpage seo می نامیم و برای موفقیت باید دقیقا بدانیم که این فاکتورها در سئو چیست.

 

سئو درون صفحه چیست ؟ (On Page SEO)

سئو درون صفحه به کنترل مستقيم کدها و يا محتويات وب سايت شما اعم از متن، تصوير، پيوند و ... مرتبط مي‌شود؛ به طور کلي هر چيزي که در سايت خود بارگذاري مي‌کنيد مربوط به SEO On Page مي‌شود. اين روش پايه تمام تلاش‌هاي بهينه‌سازي است زيرا جايي است که شما بيشترين کنترل را روي آن داريد. هر گونه تغييري را که شما در محتويات سايت خود ايجاد مي‌نماييد در نتايج جستجو تاثير گذار خواهد بود بنابراين خيلي مهم است که روش SEO On Page بدرستي قبل از روش SEO Off Page انجام شود.

برای آگاهی بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله سئو درون صفحه چیست؟ را بخوانید.

 

سئو بیرون صفحه چیست ؟ (Off Page SEO)

برخلاف روش SEO On Page که توسعه سايت با کنترل مستقيم بالايي انجام مي‌شد، روش بهينه سازی بیرون صفحه شامل تمام ارتقاهايي است که در خارج از سايت شما انجام مي‌شود؛ اين شامل تمام چيزهايي است که مي‌تواند در بدست آوردن رتبه‌بندي بالاي سايت شما کمک کند. SEO Off Page در درجه اول در بدست آوردن پيوند دهندگان (پيوندهايي که از سايت‌هاي ديگر به سايت شما اشاره مي‌کنند) متمرکز مي‌شود سپس با استفاده از روش‌هايي که در خارج از سايت انجام مي‌شود به بهينه‌سازي موتور جستجو مي‌پردازد.

SEO Off Page يک فرآيند نامحدود است که توسط مهندسين سئو در جهت بدست آوردن پيوند دهندگان، اداره مي‌شود.

 

عوامل موثر بر سئو

عواملی وجود دارند که بر سئو سایت تاثیر گذار هستند در اینجا به معرفی برخی از آنها می پردازیم:

۱- مناسب بودن محتوای وب سایت و به روز رسانی مرتب آن

مقاله های مفید و ارزشمند موجود داخل وب سایت باعث بالا رفتن اعتبار سایت شده و به بالا بردن رتبه در گوگل کمک می کند. به طور کلی مهمترین عامل در بالابردن رنکینگ وب سایت این است که محتوای جذابی برای مخاطب تولید کنید.

۲ -عنوان جذاب

مهمترین عاملی که باعث کلیک کاربران روی سایت شما می شود، عنوان مقاله و توصیفاتی است که راجع به وب سایتتان نوشته اید هر اندازه آنها جذاب تر باشند مخاطب بیشتری را به خود جذظ می کنند و کلیک بیشتری می گیرند.

۳- استفاده از کلمات کلیدی مناسب

کلمات کلیدی مناسب باعث موفقیت سئو وب سایت شما می شود. همه مردم برای پیدا کردن جواب سوالاتشان در هر زمینه ای از موتورهای جستجو استفاده می کنند و موضوع مورد جستجو را در قالب کوتاه ترین جمله بیان می کنند.

۴- ترافیک

هرچه قدر تعداد کاربرانی که داخل وب سایت شما مشغول گردش باشند بیشتر باشد، به سئو سایت شما کمک می کند. اما این موضوع برای یک وب سایت تازه تاسیس شده چگونه امکان پذیر است؟

وجود مقالات پر محتوا باعث جلب توجه مخاطبان می شود و از این رو وب سایت های دیگر هم به وب سایت شما لینک می دهند و اینگونه ترافیک وب سایت شما بیشتر می شود و باعث بهبود سئوی وب سایت شما می گردد.

۵- بک لینک

یکی از کارهایی که می شود برای ربات های موتورهای جستجو انجام داد تا بفهمند مقاله و یا محتوای ما در چه زمینه ای نوشته شده است، دادن لینک به وب سایت های دیگر است.

ولی باید این موضوع را هم در نظر بگیریم که به کدام وب سایتها باید لینک بدهیم. دانستن این نکته خیلی ضروری است چرا که سئوی یک وب سایت که قرار است به آن  لینک بدهیم، در سئوی سایت ما هم تاثیر می گذارد.

۶- وجود عکس، فیلم و فایل های دانلود

 

استفاده از عکس علاوه بر اینکه متن مقاله رو از یکنواختی خارج می کند، چشم خواننده را خسته نکرده و در سئو تاثیر گذار است .این عکس ها باید از کیفیت و جذابیت بالایی برخوردار باشند تا خواننده از خواندن مقاله خسته نشود.

گذاشتن یک فایل ویدئویی مرتبط با موضوع مقاله در پایان مقاله علاوه بر نقش مهمی که در زیبایی و یادگیری بهتر مقاله می تواند داشته باشد، باعث بهبود سئو وب سایت نیز میشود.

گروه مهندسی نمو وب با کادری مجرب و حرفه ای در زمینه سئو، در تلاش است تا با بکاربردن تکنیک های خاص سایت شما را در جایگاه اول گوگل قرار دهد تا اینگونه یاری رسان شما در بازار کار باشد. اگر تصمیم به سئو سایت خود دارید حتما با ما تماس بگیرید.

ما می‌توانیم با توجه به بودجه و اهداف سازمان شما، نزدیک‌ترین مسیر را برای هوشمندسازی کسب و کار شما تدوین نماییم.وبسایت در حال بروزرسانی می باشد
مشاوره از طریق واتساپ

honor honor honor

1400 1401 | کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت نمووب محفوظ می باشد